Szczury - zagrożenie dla zdrowia Twoich bliskich

pijny rozprzestrzenił się na całym świecie. W wielu miastach populacja tych gryzoni może przewyższać liczbę ludzi. Najchętniej zamieszkuje piwnice, kanalizacje, wysypiska śmieci, magazyny i składy. Chętnie przebywa w okolicy wody,

Szczury - zagrożenie dla zdrowia Twoich bliskich

Szczur - podstawowe fakty

Wywodzi się z południowo-wschodniej Azji. Pierwsze doniesienia o pojawieniu się tego gatunku w Europie pochodzą z Anglii z 1732 roku. Jako gatunek synantropijny rozprzestrzenił się na całym świecie. W wielu miastach populacja tych gryzoni może przewyższać liczbę ludzi. Najchętniej zamieszkuje piwnice, kanalizacje, wysypiska śmieci, magazyny i składy. Chętnie przebywa w okolicy wody, dobrze pływa. Jest wszystkożerny, z dużym udziałem pokarmu zwierzęcego. Aktywny całą dobę, najbardziej w nocy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczur_w%C4%99drowny


Szczur jako zagrożenie

Szkodnik, udomowiony jako zwierzę hodowlane. Jest ważnym zwierzęciem laboratoryjnym. Laboratoryjnie używane są między innymi szczury RCS, BBDP, -RELN lub fa/fa.

Zarówno szczur wędrowny, jak i szczur śniady boją się człowieka, są mało agresywne. Gdy widzą człowieka uciekają, lecz jeżeli nie mają dokąd ? bronią się poprzez atak, rzucają się na człowieka w okolice twarzy i gryzą. Zaobserwowano wielokrotnie, iż szczur potrafi odbić się od podłoża na wysokość twarzy dorosłego człowieka. Potrafi też w ciągu doby przebyć do kilkunastu kilometrów w poszukiwaniu pożywienia.

Bywa roznosicielem wielu chorób, z których największy problem stanowi wścieklizna.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczur_w%C4%99drowny


Ponowne użytkowanie odrobaczonych pomieszczeń

Podstawową zasadą dobrze przeprowadzanej dezynsekcji jest dbałość o środowisko naturalne i dokładanie wszelkich starań o to, żeby nie była ona szkodliwa dla ludzi, zwierząt i roślin. Powinno się ją przeprowadzać jedynie w tym miejscu, w którym jest to naprawdę konieczne. Wybór najlepszego sposobu przeprowadzanej dezynsekcji uzależniony jest od rodzaju robactwa, które trzeba zwalczyć oraz podatności środowiska na drażniące czynniki środków dezynsekcyjnych. Prawdziwym sprawdzianem dla przeprowadzonej dezynsekcji będzie fakt, czy robactwo nie zacznie się znowu pojawiać w ciągu kilku miesięcy po jej przyprowadzeniu. Ponowne użytkowanie odrobaczonych pomieszczeń będzie możliwe po ich wymyciu i dokładnym wywietrzeniu.