Syndyk - co to za zawód?
Syndyk ? pod zarządami starych regulacji prawnych ? osoba zarządzająca majątkiem przedsiębiorcy postawionego w stan upadłości oraz dokonująca podziału funduszy między wierzycieli zgodnie z zasadami prawa upadłościowego i naprawczego. Była to funkcja likwidatora majątku w postępowaniu upadłościowym z opcją likwidacyjną.
Natomiast syndyk licencjonowany jest specjalistą zarządzania kryzysowego, menadżerem rewitalizacji podmiotu w kłopotach finansowych i wolnym zawodem.
Jedynie w ostateczności syndyk na zlecenie sądu przeprowadza likwidację podmiotu gospodarczego - którego kondycja finansowa i operacyjna wyklucza jakąkolwiek restrukturyzację.
W trakcie postępowania upadłościowego syndyk traktowany jest jako kierownik jednostki, w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości. Z uwagi na status prawny syndyk jest tzw. zastępcą pośrednim czyli dokonuje czynności prawnych we własnym imieniu, ale na rachunek upadłego tj. ze skutkiem prawnym dla niego.
Zawodu syndyka nie można zaliczyć do zawodów stricte prawniczych choćby przez to, że posiadanie wykształcenia prawniczego nie jest konieczną przesłanką uzyskania licencji syndyka (wcześniej analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku zawodu komornika).
Po wejściu w życie ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. z 2014 r. poz. 776) zawód syndyka stał się zawodem regulowanym i został zaliczony do katalogu wolnych zawodów, wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Syndycy licencjonowani wykonują swój zawód w ramach kancelarii syndyków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndyk
Pomoc prawna dobrana do problemu klienta
Jak wiadomo, istnieje naprawdę wiele różnych dziedzin prawnych. Innej porady prawnej poszukuje przecież osoba zastanawiająca się nad rozwodem, innej z kolei ktoś, kto ma problemy z ubezpieczeniami we własnej firmie. Jeszcze innej pomocy prawnej potrzebuje osoba mająca problem z nieuregulowanym żadną umową wynajmem mieszkania. Skąd wiedzieć, w jakiej dziedzinie prawa powinniśmy szukać pomocy? Zazwyczaj rozróżnienie poszczególnych specjalności prawnych nie jest proste, ale z pewnością skierowanie do jakiegokolwiek prawnika będzie skutkowało albo udzieleniem pomocy, albo przekierowaniem do innego punktu pomocy prawnej, w którym znajdziemy osoby o odpowiednich kompetencjach do udzielenia nam specjalistycznej porady.
Prokurator - do czego jest zobowiązany?
Prokurator jest zobowiązany postępować zgodnie ze ślubowaniem prokuratorskim, w służbie i poza służbą strzec powagi sprawowanego urzędu i unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności prokuratora lub osłabiać zaufanie do jego bezstronności. W okresie zajmowania stanowiska prokurator nie może należeć do partii politycznej ani brać udziału w żadnej działalności politycznej (ubiegającemu się o mandat posła, senatora albo radnego udziela się urlopu bezpłatnego na czas kampanii wyborczej). Prokurator jest obowiązany stale podnosić kwalifikacje zawodowe. Ustawa nakłada też na prokuratora obowiązek uczestniczenia w szkoleniach i innych formach doskonalenia zawodowego. Prokuratorzy są zobowiązani nie tylko do wydawania prawidłowych postanowień i zarządzeń, ale też do terminowości ich wydawania.
Odpowiedzialność dyscyplinarna prokuratorów jest dwuinstancyjna. W I Instancji orzeka Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym a II instancji Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Od orzeczeń sądu odwoławczego przysługuje kasacja do Sądu Najwyższego. Prokuratorzy-sędziowie sądów dyscyplinarnych są wybierani na okresy 4 letnich kadencji. Przy orzekaniu są niezawiśli i podlegają wyłącznie konstytucji oraz ustawom.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prokurator#Prawa_i_obowi.C4.85zki