Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

Coś o niższej geodezji w WikipediiGeodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesieni

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych Przy budowie z pewnością będziemy potrzebowali człowieka od pomiarów np. . Bez geodety nic nie byłoby budowane. Dzisiaj na temat geodetów, mapkach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Coś o niższej geodezji w Wikipedii

Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1.

Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?.1 Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa


Praca geodezji

Geodeta (mierniczy) to specjalista od pomiarów i sporządzania wszelkiego rodzaju mapek. Najpopularniejsza wykonywaną przez geodetę mapką jest mapa do celów projektowych, która jest niezbędna do wydania pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcia. Geodeci pracują głównie w wyspecjalizowanych firmach budowlanych oraz w biurach geodezyjnych zajmujących się pomiarami i tyczeniem różnych nieruchomości.

Geodeci, nawet Ci bez uprawnień zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze, a pracy dla nich nie zabraknie nigdy. Więc z pewnością jest to dość dobra ścieżka kariery zawodowej.


Zarabianie i egzamin po szkole

Geodeta może zarabiać na własną rękę już po ukończeniu studiów, jedynym warunkiem jest odbycie praktyk. Takie praktyki muszą trwać trzy lata zanim geodeta będzie mógł wystąpić o przystąpienie do egzaminu potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu geodeta staje się geodetą uprawnionym i może bez przeszkód założyć własną pracownie geodezyjną.

Oczywiście jest jeszcze kilak etapów zdobywania kolejnych uprawnień, a im więcej dany geodeta ich posiada tym bardziej wszechstronny jest i może wykonać więcej zadań powiązanych ze swoja działalnością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki geodeta starał się uzyskać dodatkowe wykształcenie i uprawnienie z dziedzin pokrewnych.