Kilka porad odnośnie nieruchomości

z otaczającym terenem)1. Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, któ

Kilka porad odnośnie nieruchomości wycena lokalu kraków

Wspólnota mieszkaniowa - definicja, prawne fakty

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa


Czym jest w prawie najem lokalu?

Najem lokalu ? umowa, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać lokal do używania najemcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Wynajmujący ma obowiązek wydania najemcy lokalu w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie go w odpowiednim stanie przez cały czas trwania umowy na swój koszt. Najemca ma obowiązek płacenia czynszu, który może być ustalony w pieniądzach lub innych świadczeniach, a także używania rzeczy w sposób przewidziany w umowie i sprawowania nad nią pieczy. Stosunek najmu wygasa automatycznie z upływem okresu na jaki umowa została zawarta. Jeśli czas nie został oznaczony, umowa wygasa na skutek wypowiedzenia jednej ze stron.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Najem_lokalu


Wykonawcy wyceny nieruchomości

Fachowa wycena nieruchomości może być wykonywana przez rzeczoznawców i specjalistów z zakresu geodezji. Mogą oni pracować w państwowych instytucjach oraz prowadzić własną działalność polegającą na wycenie nieruchomości. Natomiast zleceniodawcami wyceny nieruchomości są osoby sprzedające posiadane przez siebie nieruchomości oraz osoby zastanawiające się nad dokonaniem zakupu nowego domu czy działki budowlanej. Zdarza się, że zleceniodawcą wyceny nieruchomości staje się ośrodek gminny czy wydział dróg państwowych. Dzięki otrzymanej wycenie wspomniane ośrodki mogą ustalić ceny sprzedaży posiadanych przez siebie gruntów lub zaproponować osobom proszonym o opuszczenie swoich domów odpowiednie odszkodowanie.