Diagnoza rtg - czyli nowoczesne gabinety stomatologiczne

nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określ

Diagnoza rtg - czyli nowoczesne gabinety stomatologiczne rtg zębów cieszyn

Czy stomatolog i dentysta to synonimy?


Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.


Niektórzy wliczają do miazgi (jako dwie

W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną, bogatokomórkową, i zewnętrzną, skąpokomórkową (tzw. warstwę Weila lub pas Weila). W warstwie Weila mają początek naczynia chłonne, które opuszczają ząb przez otwór wierzchołkowy i deltę korzeniową. W miazdze występują sploty naczyniowe i nerwowe (np. splot Raschkowa). Niektórzy wliczają do miazgi (jako dwie najbardziej zewnętrzne warstwy) warstwę odontoblastów oraz tzw. prazębinę (tworzącą się zębinę, dopiero co wytworzoną przez odontoblasty).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Mycie zębów o określonych porach


Każdy chyba wie, zarówno dzieci jak i dorośli, że regularne mycie zębów jest bardzo ważne, żeby zachować je w dobrym zdrowiu i ustrzec się przed takimi chorobami jak próchnica. Jak często więc powinniśmy myć zęby? Wielu lekarzy stomatologów jest zdania, że zęby powinno się myć po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy czas lub warunki. Nie należy też przesadzać z częstotliwością mycia zębów, gdyż zbyt częste szczotkowanie może przyczynić się do osłabienia szkliwa. Jedno jest pewne ? względne minimum to umycie zębów rano oraz wieczorem przed pójściem spać. Istotne jest, żeby po wieczornym szczotkowaniu nie spożywać żadnych pokarmów ani napoi słodzonych. Napicie się gorzkiej herbaty czy wody nie stanowi problemu. Wdrażając w życie nawyk regularnego mycia zębów z pewnością przysłużymy się ich zdrowiu.